Claim Missing Document
Check
Articles

Found 2 Documents
Search

Analisis Pendapatan Dan Nilai Tambah Produk Olahan Nanas Koperasi Produsen Miwa Pineapple Kota Prabumulih Nadia, Nadia; Umikalsum, R.A.; Azmi, Nur
Jurnal Multidisiplin Dehasen (MUDE) Vol 4 No 4 (2025): Oktober
Publisher : LPPJPHKI Universitas Dehasen Bengkulu

Show Abstract | Download Original | Original Source | Check in Google Scholar | DOI: 10.37676/mude.v4i4.9337

Abstract

Miwa Pineapple Producer Cooperative (Mitra Iwari) Prabumulih City was established in 2022 and is engaged in the business of producing pineapple leaf fiber and other processed pineapple products such as pickled pineapple, pineapple candy and pineapple syrup. The Miwa Pineapple Producer Cooperative was created based on the needs of its members and farmers as well as residents domiciled in Prabumulih City in order to participate in preserving and redeveloping pineapple cultivation in Prabumulih City. One of the processed products of this cooperative is various processed pineapple products, to increase added value and selling prices. This study aims to see the income and added value of processed pineapple products at the Miwa Pineapple Producer Cooperative. The method used in this study is the case study method. The analysis used in this study is income analysis and hayami value added analysis. The results of the study showed that the fixed costs per month for pickles, pineapple syrup and pineapple candy at the Miwa Pineapple Producer Cooperative were Rp34,903, Rp36,125 and Rp36,152. The variable costs per month for pickled pineapple, pineapple syrup and pineapple candy were Rp1,211,000, Rp1,300,000 and Rp1,340,000. The total costs per month for pickled pineapple, pineapple syrup and pineapple candy were Rp1,245,903, Rp1,326,125 and Rp1,413,903. The monthly income for pickled pineapple was Rp4,000,000, pineapple syrup was Rp4,000,000, and pineapple candy was Rp7,680,000. The monthly income of pickled pineapple is Rp2,754,097, pineapple syrup is Rp2,673,875, and pineapple candy is Rp6,226,375. The added value of pickled pineapple is Rp242,400, pineapple syrup is Rp248,000, and candy is 312,000. Pineapple candy produces a higher level of company profit with a profit of 96.40%, compared to pickles of 96.40% and syrup94.06 of 18%.
Analisis Usaha Pengolahan Susu Kerbau Menjadi Gulo Puan Di Desa Rambutan Kabupaten Banyuasin Utami, Mega; Umikalsum, R.A.; Azmi, Nur
Jurnal Multidisiplin Dehasen (MUDE) Vol 4 No 4 (2025): Oktober
Publisher : LPPJPHKI Universitas Dehasen Bengkulu

Show Abstract | Download Original | Original Source | Check in Google Scholar | DOI: 10.37676/mude.v4i4.9340

Abstract

This research aims to analyze the production costs, revenues, and income of the sugar palm sugar business, calculate the break-even point (BEP), and identify problems in the sugar palm sugar business in Rambutan Village. The research method is a survey method. The data used are primary and secondary data. The results of the study show that the production cost of gulo puan 3 N Zubir is Rp8,936,825/month, Makanan Bangsawan is Rp7,553,722/month, and Traditional Food is Rp6,148,175/month. So the average production cost of gulo puan business in Rambutan Village is Rp7,539,574/month. The income of gulo puan 3 N Zubir is Rp18,720,000/month, Makanan Bangsawan is Rp15,600,000/month, and Traditional Food is Rp12,480,000/month. So the average income of gulo puan business in Rambutan Village is Rp15,600,000/month. The income of gulo puan 3 N Zubir business is Rp9,783,175/month, Makanan Bangsawan is Rp8,046,278/month, and Traditional Food is Rp6,331,825/month. So the average income of the gulo puan business in Rambutan Village is Rp8,053,759/month. The BEP analysis obtained BEP Production of gulo puan 3 N Zubir 302.kg. Food of the nobility 255.kg and Traditional Food 206.kg. So the average BEP per unit of production of the gulo puan business in Rambutan Village is Rp254 cups. BEP Price of gulo puan 3 N Zubir Rp14,321, Food of the nobility Rp14,526, and Traditional Food Rp14,779. The average BEP price of the gulo puan business in Rambutan Village is Rp14,524/cup. So from the three businesses it is feasible to run. The problems faced by gulo puan entrepreneurs are 1). Internal problems, namely: Limited raw materials, Expensive raw material prices, Long manufacturing process, Lack of understanding and use of social media, Limited access, Limited knowledge about gulo puan among young people, The tools used are still simple. 2). External problems, namely: Lack of assistance from the government, Lack of training or coaching.